PL/Umiejętności

Z SManager.pl WIKI
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Interwiki

· English · Polski ·

Na umiejętności należy zwrócić uwagę przy wyborze zawodników. Większość z nich ma wartość w przedziale 0-100, jedynym wyjątkiem jest forma której wartość znajduj się w przedziale 40-80.

Spis treści

Kondycja

Jedna z umiejętności zawodnika, która pozwala mu na dłuższą walkę na torze. Im wyższa jej wartość tym zawodnik dłużej będzie jeździł na 100%. Od wersji 0.9 ta umiejętność jest trenowana 2 razy szybciej niż pozostałe umiejętności.

Refleks

Jest to umiejętność wrodzona jednak można ją bez problemu wyćwiczyć, męcząc się długimi godzinami na linii startu. Dzięki niej zawodnik szybciej wyrusza spod taśmy wraz z jej puszczeniem w górę! Umiejętność najbardziej przydatna na torze grząskim.

Siła

Należy do grupy cech fizycznych. Dzięki niej zawodnik może utrzymać lepszy sprzęt i nie spowoduje przy tym kraksy. Umiejętność przydatna na wszystkich rodzajach nawierzchni.

Technika jazdy

Należy do grupy cech technicznych. Dzięki niej zawodnik pokonuje łuki z gracją i łatwością. Bez problemu wyprzedzi innych, ale i nie da się łatwo "objechać". Najbardziej użyteczna na torze grząskim.

Technika startu

Należy do grupy cech technicznych. Dzięki niej zawodnik wyjeżdża najlepiej z koleiny startowej i rozgrywa pierwszy łuk. Najbardziej użyteczna jest na torze twardym.

Forma

Oprócz posiadanych umiejętności, do osiągania odpowiednich wyników na torze potrzebna jest również odpowiednia forma. Im wyższa forma tym bardziej powtarzalny będzie wynik zawodnika, przez co stanie się pewniejszym punktem w drużynie, ale nawet zawodnik z niską formą może pojechać równie dobrze, jednak będzie to znacznie rzadziej występowało. Formę swoich wszystkich zawodników można sprawdzić klikając w zakładki Klub -> Zawodnicy. Tam forma jest opisana w sposób liczbowy, jeżeli chcesz sprawdzić czy forma danego zawodnika wzrosła lub spadła w porównaniu do poprzedniego tygodnia musisz kliknąć na jego nazwisko. Wtedy zobaczysz wykres (rosnący oznacza wzrost formy w porównaniu do poprzedniego tygodnia, malejący oznacza spadek, a linia pozioma oznacza stan bez zmian), tutaj zobaczymy również wersję opisową formy (nędzna, słaba, dobra, bardzo dobra, wyśmienita). Dla ułatwienia kontroli nad formą zawodnika stworzona została tabela zależności, mówiąca o tym ile razy w tygodniu powinien jechać dany zawodnik:

Liczba biegów Forma
0-3 <-4,-2>
4-5 <-3,-1>
6-8 <-2,0>
9-11 <-1,+1>
12-13 <0,+2>
14 <+1,+3>
15-16 <0,+2>
17-19 <-1,+1>
20-22 <-2,0>
23-26 <-3,-1>
>26 <-4,-2>

Forma naliczana jest w nocy z niedzieli/poniedziałek. A liczy się od poniedziałku do niedzieli (wraz z meczem ligowym). O formę możesz zadbać również za pomocą treningu ogólnego.

UWAGA! Forma rośnie/spada niezależnie od tego czy zawodnik wygrywa poszczególne biegi czy czy przegrywa. Jednak wykluczenie zawodnika z biegu nie jest wliczane do ilości biegów, które przejechał.

Doświadczenie

Doświadczenie (oznaczane również jako xp) zdobyte podczas jazdy daje wiele zawodnikom w trakcie jazdy. Popełniają mniej błędów i potrafią się bronić przed atakami innych. Zawodnik może zdobyć doświadczenie jedynie poprzez jazdę! W zależności od tego, gdzie zawodnik jedzie otrzymuje stałą wartość doświadczenia:

  • za udział w spotkaniu o stawkę (mecz ligowy, pucharowy) zawodnik otrzymuje 0,05 punktu doświadczenia
  • za udział w turniejach indywidualnych (IMJSM'a, IMSM'a) oraz meczach barażowych zawodnik otrzymuje 0,03 punktu doświadczenia
  • za udział w sparingach otrzymuje 0,02 punktu doświadczenia

Uwaga! Nabywane doświadczenie zależy tylko i wyłącznie od przejechanych biegów, nie ma wpływu to czy zawodnik wygrał dany bieg czy też przegrał!