PL/Mecz

Z SManager.pl WIKI
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Interwiki

· Polski ·

W SMie dostępne są mecze ligowe, barażowe pucharowe oraz towarzyskie. Aby mecz się odbył musi być wybrany skład na mecz oraz motory. Mecz składa się z 15 biegów wg rozkładu dostępnego poniżej.

Spis treści

Rozkład biegów i biegi nominowane

Bieg Numer startowy zawodnika
I 14 15 7 6
II 9 10 2 1
III 11 12 4 3
IV 13 14 6 5
V 11 12 1 2
VI 13 14 4 3
VII 9 10 6 5
VIII 13 14 2 1
IX 9 10 4 3
X 11 12 6 5
XI 10 13 3 2
XII 11 14 6 1
XIII 12 9 4 5

Do biegów nominowanych zawodnicy są ustalani automatycznie. W XV biegu jadą najlepsi, a w XIV drudzy pod względem pkt. Jeżeli jednak nie odpowiada Tobie skład wyścigu XIV możesz dokonać zmiany zaznaczając typ zmiany (N) - jeżeli chcesz zmienić na innego zawodnika z podstawowego składu, ale nie wybranego do biegu XV lub (Z) - jeżeli chcesz do boju puścić zawodnika rezerwowego. Możesz również zastosować zmianę taktyczną lub złotą rezerwę (jokera), jednak tylko w określonych sytuacjach o których poniżej.

UWAGA! Rezerwowi nie są brani przez komputer do obstawiania biegów nominowanych.

Oznaczenia w relacji meczowej

 • [T] - Rezerwa taktyczna
 • [J] - Joker
 • (w) - Wykluczony
 • (t) - Taśma
 • (u) - Upadek
 • (d) - Defekt
 • (n) - Niezdolny do dalszej jazdy (kontuzja)

Zmiany podczas meczu

Aby dokonać zmiany klikasz na "kółko" obok zawodnika po kliknięciu pojawia się okienko i obok zmiana. W okienku wybierasz zawodnika, zatwierdzasz zmianę przyciskiem "ZMIANA". Podczas meczu możesz dokonywać zmiany zwykłe (Z), taktyczne (T) oraz złotą rezerwę taktyczną, zwaną również Jokerem (J).

Rezerwa zwykła

Może zostać dokonana w dowolnym momencie spotkania za wyjątkiem 1 biegu. Zawodnikiem zastępowanym może być każdy zawodnik z podstawowego składu, natomiast zawodnikiem zastępującym zawodnik występujący jako rezerwowy (z numerem 7 i 8 w przypadku gości lub 15 i 16 w przypadku gospodarzy). Zawodnicy rezerwowi mogą w sumie jechać maksymalnie 5 razy w ciągu meczu, chyba, że pojadą jako rezerwa taktyczna, wówczas mogą jechać maksymalnie 6 razy.

Rezerwa taktyczna

W przypadku straty 6 punktów w meczu do prowadzącej drużyny trener może zarządzić rezerwę taktyczną - w miejsce dowolnego zawodnika może pojechać każdy inny, oprócz zawodników z numerami startowymi 6 lub 14 (juniorami) za których z rezerwy taktycznej mogą pojechać jedynie juniorzy z numerami 7-8 lub 15-16.

Złota rezerwa taktyczna

Złota rezerwa taktyczna (Joker) jest to specjalny rodzaj zmiany, którą możemy przeprowadzić jedynie raz w ciągu spotkania, jednak by móc ją przeprowadzić musi zostać spełnionych kilka czynników:

 • Drużyna musi przegrywać różnicą co najmniej 10 punktami
 • Zawodnik, który ma zostać Jokerem, nie może jechać wcześniej jako zwykła rezerwa taktyczna
 • Rezerwa może być przeprowadzona tylko raz w meczu

Podobnie jak w przypadku rezerwy taktycznej tutaj również w miejsce dowolnego zawodnika może pojechać każdy inny, oprócz zawodników z numerami startowymi 6 lub 14 (juniorami) za których z rezerwy taktycznej mogą pojechać jedynie juniorzy z numerami 7-8 lub 15-16.

Najważniejszą cechą tej zmiany jest podwojenie dorobku punktowego zawodnika, dla przykładu, gdy zawodnik przyjedzie na pierwszym miejscu otrzyma 6 punktów zamiast jak zwykle 3. Możliwa jest również zmiana "za samego siebie", jednak w tym przypadku zawodnik traci możliwość do 6-krotnego pojawienia się na linii startu.

Równanie toru

Po każdej serii startów odbywa się przerwa na równanie toru. Jeśli jesteś gospodarzem masz możliwość zmiany metody przygotowania. Do wyboru masz 3 sposoby przygotowań:

 • Utwardzanie
 • Zwykłe
 • Polewanie toru

Jeśli potrzebujesz twardszego toru wykorzystaj utwardzanie, natomiast jeśli potrzebujesz bardziej grząskiego toru powinieneś polać tor wodą.