PL/Skład na mecz

Z SManager.pl WIKI
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Interwiki

· English · Polski ·

To właśnie wokół meczów kręci się cały świat SManagera. Te emocje i zapach metanolu, owacje na stojąco pijanych ze szczęścia kibiców - przecież o to chodzi. Jednak by mecz się odbył trzeba ustalić skład. Ustawić tak zawodników by ich pary, zdobyły jak najwięcej punktów. Wpierw jednak trzeba poznać ich atuty. Musimy pamiętać, że:

  • zarówno w przypadku meczów ligowych jak i sparingów skład na mecz musi być ustalony co najmniej 15 minut przed spotkaniem,
  • przy wybieraniu składów do biegów nominowanych są uwzględniani również zmiennicy
  • w biegu XV muszą jechać najlepsi zawodnicy w danym meczu
  • jeżeli nie dokonamy zmian to skład na bieg XIV i XV zostanie dobrany automatycznie

Spis treści

Ustalamy zawodników

Aby ustalić skład na mecz, wchodzimy w zakładkę ROZGRYWKI -> MECZE. Tam wyświetli się nam lista najbliższych meczy ligowych i sparingów (spotkań towarzyskich). Wciskając ikonkę Lineup1.png (znajdującą się po prawej stronie przy każdym z wyświetlonych na liście spotkań) przechodzimy do najistotniejszej czynności, czyli do wyboru ośmiu lub siedmiu zawodników, którzy będą reprezentować barwy naszego klubu. Jeśli ikonka "Ludzików" jest koloru zielonego Sklad3.png oznacza to, że ustaliliśmy już skład oraz wybraliśmy motory na dany mecz. Jeżeli z kolei wyświetla się ikona koloru żółtego Sklad2.png oznacza to, że wybraliśmy póki co sam skład, jednak nie ustaliliśmy jeszcze motorów. Oszczędza nam to sprawdzania czy dopełniliśmy tej istotnej czynności. Podając skład MUSISZ wystawić SIEDMIU zawodników od nr 1-7. Pod nr 8 możesz, ale nie musisz wystawić zawodnika. Jeżeli nie podasz zawodników pod nr 1-7 to skład ustala się automatycznie, ale zawodnicy będą jeździć na najsłabszych silnikach, no i otrzymasz kare finansową (100 000 zł w przypadku meczu ligowego oraz 25 000 w przypadku sparingu) Z numerami 6 i 7 w zespole gości oraz 14 i 15 w zespole gospodarzy, mogą startować wyłącznie żużlowcy, którzy nie ukończyli 21 roku życia, nazywani też zawodnikami młodzieżowymi lub juniorami. W składzie na mecz może znajdować się maksymalnie 3 obcokrajowców!

Skład domyślny

Jeżeli nie chcemy za każdym razem wybierać składu i twierdzimy, że wybrani zawodnicy dobrani są optymalnie i żadne zmiany nie są potrzebne możemy ustawić skład domyślny, który następnie trzeba będzie tylko wgrać (zajmie to o wiele mniej czasu). Skład domyślny zostanie zapamiętany i będzie go można wykorzystać w każdym innym meczu. Aby to uczynić ponownie wchodzimy ponownie w zakładkę ROZGRYWKI -> USTALENIE DOMYŚLNE i czynimy tak samo jak przy wybieraniu zwykłego składu. Bardzo pomocna przy ustalaniu składu jest opcja PODGLĄD SKILLI, gdzie najeżdżając na nazwisko z listy, dowiadujemy się wszystkiego o umiejętnościach konkretnego żużlowca.

Uwaga!! Jeśli nie ustalimy składu na mecz, będzie nas to drogo kosztować bo aż 100 000 (w przypadku sparingu 25 000) złotych. A chyba żadnemu klubowi nie zbywa aż tyle... poza tym aby mecz mógł się odbyć automatycznie wybierany jest możliwie najsłabszy skład, co wiązać się może z naszą przegraną i spadkiem w tabeli... a Tego chyba nie chcemy. Jeżeli nie chcemy korzystać z opcji składu domyślnego zawsze istnieje również możliwość wystawienia składu poprzez ustalenie składu z poprzednich spotkań. Wystarczy tylko kliknąć w opcję POPRZEDNIE MECZE i wybrać interesujący nas skład. Należy jednak pamiętać o doborze odpowiednich motorów dla danych zawodników.

Wybór sprzętu

Oprócz składu musisz zawodnikom ustawić również MOTORY na których będą jechać! Nie może być tak, że wszyscy zawodnicy będą śmigać na jednym motorze. Poza tym NIE należy ustawiać zawodnikom zbyt mocnych motorów bo więcej na tym stracą niż zyskają. Sobotnie treningi na torach pozwalają na dopasowanie sprzętu pod umiejętności danego zawodnika!

Stan nawierzchni

Przed spotkaniem ligowym gospodarz ma możliwość wyboru stanu nawierzchni na jakiej rywalizować będą zawodnicy. Mamy tutaj do wyboru nawierzchnie:

  • super gładką,
  • zwykłą,
  • nierówną.

Wybór ten może okazać się bardzo istotny w kontekście walki o zwycięstwo. Jeżeli uważamy, iż nasz zespół jest faworytem spotkania to lepiej nie kombinować i ustawić nawierzchnię gładką lub ewentualnie zwykłą. Jeśli natomiast uważamy, że rywal ma mocniejszy skład możemy pozwolić sobie na zastosowanie stanu nierównego, co wprowadza częste losowości w postaci kolein, czy dziur na torze. W ostatecznym rozrachunku prowadzić może to do częstych utrat pozycji przez zawodników nawet teoretycznie silniejszych kosztem tych słabszych.