PL/Stadion

Z SManager.pl WIKI
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Interwiki

· Polski ·

Spis treści

Informacje ogólne

Jak powszechnie wiadomo każdy szanujący się zespół powinien posiadać również własny stadion. W zakładce STADION możemy zobaczyć wszystkie informacje o naszym obiekcie sportowym włącznie z rekordem toru.Po lewej stronie znajdziemy informacje ogólne na jego temat m.in.

 • długość toru
 • pojemność
 • typ oświetlenia
 • typ nawierzchni toru
 • typ tablicy wyników
 • typ band

Natomiast po prawej stronie ekranu znajdują się informacje na temat możliwości rozbudowy naszego stadionu. Długość rozbudowy stadionu zależy od ilości prac wykonywanych na nim. Im więcej rzeczy rozbudowujemy tym prace te trwają zdecydowanie dłużej.
Jeżeli stadion jest bardziej bezpieczny czyli ma bandy dmuchane to występowanie kontuzji będzie rzadsze.
Do co tygodniowego podliczania wydatków dochodzą koszty utrzymania stadionu! Koszty utrzymania są naliczane raz na tydzień. I zależą od pojemności stadionu oraz posiadanych miejsc i budynków

Koszty utrzymania są naliczane wg poniższego wzoru:
Koszty Utrzymania = oświetlenie*1 + miejsca stojące*2 + miejsca siedzące*4 + miejsca zadaszone*5 + loża vipów*6 + restauracje*100 + sklepy*50 + puby*20 + bary*10

Rozbudowa stadionu

Mamy dwie opcje rozbudowy stadionu - cenową i terminową. Jeżeli zależy nam na czasie i chcemy bardzo szybko zakończyć daną inwestycję to możemy wybrać opcję terminową, która polega na skróceniu czasu inwestycji o połową, jednak za przyspieszone prace ekipom budowlanym należy zapłacić dwa razy większe pieniądze. Zatem 50% krócej = 50% drożej.
Czas budowy jest dokładany do końca ostatniej rozbudowy miejsc w przypadku, gdy rozbudowujemy pojemność. Zatem jeżeli rozbudujemy stadion trzykrotnie o 1000 miejsc stojących w trybie terminowym to pierwsza budowa 1000 miejsc zakończy się za tydzień, druga za dwa tygodnia, a trzecia za trzy.
Do budowy band, oświetlenia, tablicy wyników, zmiany nawierzchni oraz budowy infrastruktury wynajmowane są inne ekipy budowlane, zatem terminy ich wykonania nie dokładają się do terminów wybudowania miejsc na stadionie, jeżeli nie budujemy miejsc w tym samym kontrakcie.
Uwaga!!! Stadion możesz rozbudować maksymalnie do pojemności 50 000 miejsc!

Miejsca reklamowe

Jeżeli chcemy zwiększyć nasze przychody od sponsorów możemy dobudować na stadionie nowe miejsca reklamowe. Maksymalna liczba miejsc reklamowych jest uzależniona od pojemności naszego stadionu tj. na każde 50 miejsc może przypadać 1 miejsce reklamowe.

Anulowanie budowy

Każdą budowę można anulować w dowolnym momencie jej trwania, jednak jej anulowanie wiąże się z opłaceniem kary za zerwanie kontraktu. Po anulowaniu budowy zostanie nam zwrócone zaledwie ok. 30-50% wcześniej poniesionych kosztów na rozpoczęcie tejże inwestycji.

Tor

Każdy tor ma przygotowaną nawierzchnie wybraną przez właściciela:

 • Grząską
 • Twardą
 • Normalną

Na torze twardym ważniejszy jest start. Na grząskim torze start ma niewielkie znaczenie, natomiast umiejętność jazdy na dystansie ma szczególne znaczenie. Na normalnej nawierzchni znaczenie startu i jazdy jest mniej więcej zrównoważone.
Aby sprawdzić jaką obecnie posiadasz nawierzchnię toru wystarczy wejść w zakładkę Klub-->Stadion
Jeżeli nie odpowiada Ci nawierzchnia obecnego toru lub chcesz zrobić niespodziankę swojemu najbliższemu rywalowi zawsze możesz ją zmienić. Wystarczy wejść w zakładkę Klub-->Stadion-->Przebuduj stadion, następnie wybrać z listy interesującą nas nawierzchnię. Zmiana nawierzchni w trybie cenowym (wymiana trwa 2 dni) kosztuje 34 552 zł, natomiast w trybie terminowym (wymiana trwa 1 dzień) kosztuje to 46 828 zł. Wpływ na specyfikę toru ma również panująca pogoda oraz jakość przygotowania toru.

Infrastruktura

Wchodząc w zakładkę Klub-->Infrastruktura możesz rozwinąć infrastrukturę swojego stadionu! Każdy kibic będąc na stadionie od czasu do czasu chciałby zjeść hot-doga, kiełbasę z grilla, kupić nowy szalik czy miniaturkę żużlowca, dlatego możesz wybudować na swoim stadionie: Puby, Bary, Sklepy, Restauracje, które mogą przynieść Tobie dodatkowy przychód. Liczba budynków infrastruktury nie jest ograniczona, ale w pewnym momencie przychód, który osiągniemy będzie maksymalny i dalsza dobudowa nie będzie przynosić już żadnych korzyści. Należy również pamiętać, że wpływy z infrastruktury nie są stałe i mogą wystąpić mecze w których nie wystąpi żaden przychód.

Ranking stadionów

Ranking wykorzystywany jest obecnie do przyznawania organizacji Indywidualnych Mistrzostw SMa. Powstaje on na podstawie punktacji, która obliczana jest według następującego wzoru:
Punkty do rankingu = typ band + typ tablic + typ oświetlenia + liczba miejsc/500 + wielkość infrastruktury/2
gdzie:

 • typ band = 5 -> dla band drewnianych
 • typ band = 10 -> dla band dmuchanych
 • typ tablic = 4 -> tablice zwykłe
 • typ tablic = 8 -> tablice elektroniczne
 • typ oświetlenia = 10 -> oświetlenie o mocy 700 luxów
 • typ oświetlenia = 20 -> oświetlenie o mocy 1400 luxów